top of page

PRIPREMNI PREDŠKOLSKI PROGRAM

Pripremni predškolski program se ostvaruje u skladu sa Opštim osnovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja i doprinosi fizičkoj, socijalnoj, emocionalnoj i intelektualnoj spremnosti i motivaciji deteta za polazak u školu.

Priprema deteta za polazak u školu je proces koji se odvija tokom čitavog predškolskog perioda u okviru podsticanja opšteg razvoja deteta. Priprema za školu nije izdvojen segment delovanja na dete, već podrazumeva sveobuhvatniji pristup od podučavanja i neposredne pripreme za čitanje i pisanje.

Ova priprema treba da omogući raznovrsne prilike za susret deteta sa dobro probranim uzorkom podsticaja iz fizičkog i socijalnog okruženja, za slobodno isprobavanje svojih narastajućih moći i aktivno upoznavanje sveta oko sebe, drugih ljudi i samoga sebe.

Polazeći od shvatanja da se učenje i razvoj u predškolskom uzrastu odvijaju integrisano i da su uzajamno povezani, naša Ustanova nastoji da pruži spektar igara i aktivnosti koje će obuhvatiti sve aspekte razvoja detetove ličnosti.

Osnovni zadaci u realizaciji Pripremnog predškolskog programa su:
- Podsticanje samostalnosti i radnih navika
- Podsticanje dečje radoznalosti
- Podrška fizičkom razvoju deteta
- Jačanje socio - emocionalne kompetencije
- Podsticanje razvoja intelektualnih funkcija i operacija ( mišljenje, govor, pamćenje, opažanje, mašta )
- Razvijanje početnih matematičkih pojmova
- Podsticanje grafomotorike i priprema za pisanje
- Podsticanje razvoja vrednosnog sistema i ponašanja u pravcu ekološkog načina življenja

Planiraju se tematski raspoređeni raznovrsni sadržaji koji podstiču logičko mišljenje i pokreću decu da opažaju, zaključuju i samostalno dolaze do rešenja problema na praktičan način.

Akcenat je na okruženju u kome dete može slobodno da se igra, istražuje, isprobava i sarađuje sa drugima, kroz zajedničke aktivnosti dece i odraslih na način koji je inspirativan za dete i provorcira njegovu intelektualnu radoznalost.

Priprema za početno čitanje i pisanje sastoji se, prvenstveno u razvoju interesovanja za pisanu reč, kroz razne govorne vežbe i igre, negovanje stvaralačke upotrebe govora, uz adekvatnu upotrebu svih raspoloživih medijskih sredstava. Podsticanjem razvoja fine motorike kroz raznovrsne aktivnosti i igre usavršava se spretnost i pokretljivost šake i prstiju. Voljna kontrola pokreta i koordinacija oko-ruka. Elementi grafomotorne pripreme uvode se postepeno u formi igre. Veštine čitanja i pisanja razvijaju se do nivoa određenog mogućnostima i interesovanjima svakog pojedinog deteta.

Početno matematičko obrazovanje u dečijem vrtiću u funkciji je podsticanja logičko matematičkog mišljenja. Logičko mišljenje detetu pomaže da potpunije otkriva i upoznaje samoga sebe, svoje potrebe i misli, da razvije intelektualnu samostalnost kao i da uspostavi komunikaciju sa drugim ljudima. Pomoću matematičkog mišljenja kod deteta izgrađuje se logika, sposobnosti i umenja da u svakodnevnim praktičnim situacijama rešavaju različite probleme.

Upoznavanje prirodne i društvene sredine obuhvatiće igre i aktivnosti upoznavanja živog sveta, sveta životinja, biljnog sveta, čoveka kao društvenog bića i pripadnika živog sveta, rad ljudi, zaštite životne sredine, materijalni svet, saobraćajno vaspitanje.

Fizičko vaspitanje se bazira na fizičkom razvoju, razvoju opažanja, jačanju zdravlja i održavanju higijene.

Pažljivo slušajući dete, učimo ga i da govori i da sluša. Dete koje poseduje empatiju za druge i određeni stepen samokontrole sposobno je da gradi kvalitetne socijalne odnose.

6.png
bottom of page